Pákolitz
Könyvtárunk története
Pakson a település első könyvtára a Casino könyvtára volt. A XIX. század második felében sorra alakultak a különböző társadalmi rétegek könyvtárai, olvasókörei. A legjelentősebbek közülük a Paksi Polgári Olvasókör és a Népkönyvtár. A közkönyvtárak mellett jelentős volt ebben az időben Nóvák Sándor, a Daróczi, az Erdélyi és a Klein család magánkönyvtára is.
1945 után a kultúrotthonban, az ipartestület épületében létesült kölcsönzőhely. 1949-ben a Népkönyvtári Központ ajándékával, 1951-ben a szekszárdi körzeti könyvtár letétével gyarapodott a gyűjtemény.
1953. október 15-én (minisztertanácsi határozat alapján) alakult meg a településen a Járási Könyvtár, amely a mai Szent István tér 4. sz. alatt működött. Helyét azonban hamar „kinőtte”, hiszen állománya 2248 kötetről 5 év alatt a duplájára nőtt, 1965-ben pedig már megközelítette a tizenötezret.
A régi könyvtár épülete
A községi tanács megvásárolta és könyvtárrá alakítatta a volt zsinagógát, ahol 1968 óta várja olvasóit a Városi Könyvtár. (A zsinagóga 1785-ben épült, homlokzata 1908-ban készült el Hirschinger István tervei alapján.) Az átalakítás után a kétszintes épület földszintjén kapott helyet a gyermekkönyvtár, az emeleten a felnőtt könyvtár.
Az épület zsinagógaként és könyvtárként
1979-ben adták át a lakótelep egyik iskoláját, mely ma II. Rákóczi Ferenc nevét viseli, és itt kapott helyet a városi könyvtár gondozásában egy színvonalas állománnyal rendelkező iskolai, egyben közművelődési könyvtár is, Kínálgató Iskolai és Gyermekkönyvtár néven. 2023. július 1-től fenntartóváltás miatt már nem a városi könyvtár tagkönyvtára, nyilvános könyvtári funkciója megszűnt.
2002-től számítógépes nyilvántartással és kölcsönzéssel áll olvasói rendelkezésére.
2003-ban a könyvtár felvette a paksi születésű költő, Pákolitz István nevét.
Könyvtárunk rövid történetéhez hozzátartozik, hogy 2009 óta felújítottuk tizenegy kistérségi könyvtár állományát és segítettük kölcsönzését.
2012. nyarán a szomszédos raktár épülete felújításra került, és szeptember 1-én a gyermekkönyvtár átköltözött.
A városban jelentős kulturális szerepet betöltő könyvtár nemcsak könyvkölcsönzéssel foglalkozik, hanem író-olvasó találkozóknak, előadásoknak, kiállításoknak is helyet ad, kiadványokat jelentet meg.
A gyermekkönyvtár új épülete
2014-ben megújult könyvtárunk homlokzata
A zsinagóga épületét
dr. Hanol János helytörténész mutatja be
a TelePaks Médiacentrum
Az eltűnt városkép nyomában
című magazinműsorában.